„Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie…” tymi słowami rozpoczęła się uroczysta akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej w Iwaniskach dnia 28 kwietnia 2023 r. Chcąc przybliżyć społeczności szkolnej ważne wydarzenia z historii naszego kraju, uczniowie klasy: IVa, Va, VIa, VIIIc i VIIIb pod opieką nauczycieli: pani Barbary Grześkiewicz i pani Elżbiety Dziamy przygotowali montaż słowno – muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem. Dzieci recytowały wiersze mówiące o tych wydarzeniach, o miłości do ojczyzny i o Konstytucji. Wiersze były przeplatane piosenkami: ”Witaj majowa jutrzenko”, „Ojczyzno ma”, „Polskie Kwiaty”. Uczniowie klasy IVa i Va ubrani w regionalne stroje zatańczyli Krakowiaka. Artyści występowali na tle dekoracji przygotowanej przez panią Katarzynę Szczepańską. Na zakończenie uroczystości pani wicedyrektor Jolanta Andzel wygłosiła krótką przemowę, w której podkreśliła konieczność pielęgnowania swojej postawy patriotycznej, by móc żyć w wolnym i niezależnym kraju.
Konstytucja 3 maja
Konkurs „Tuliszkowski talent show” Za-chwyceni książką!
Nasi uczniowie, którzy chętnie czytają książki, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie czytelniczym, organizowanym przez firmę Books sp. z o.o. sp.k., znaną jako Księgarnia Tuliszków.
Celem konkursu jest popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych oraz doskonalenie umiejętności artystycznych w dziedzinie muzyki, plastyki i języka polskiego, a także promowanie młodych talentów oraz wzmocnienie przez dzieci poczucia własnej wartości.
Uczniowie naszej szkoły odpowiedzieli na zaproszenie do konkursu, które brzmiało: „Zachwyciła Cię ostatnio jakaś książka? Zachwyć i nas! I chwyć książki z Księgarni Tuliszków! Stwórz dzieło: wiersz, opowiadanie, utwór muzyczny, komiks, pracę plastyczną na temat Twojej ulubionej książki”.
Utwór muzyczny: skomponował muzykę, napisał tekst i zaśpiewał Michał Górczyński uczeń kl. IV b – „Fajny Harry” na podstawie książki „ Harry Potter i kamień filozoficzny”
Wiersze napisali:
Michał Górczyński uczeń kl. IV b - „Niesamowity Jurajski Park” do książki „Park jurajski”
Alan Woźniak uczeń kl. IV b - „Cztery pory roku w Słońcu” do książki „Poznaj z nami cztery pory roku”
Prace plastyczne wykonali:
Bednarska Julia uczennica kl. V b - ilustracja do książki „Harry Potter i insygnia śmierci”
Lena Kapsa uczennica kl. II a –ilustracja do książki „Bajki w zielonych sukienkach”
Lena Kolasa uczennica kl. V b - ilustracja do książki „Syrenia siostra”
Julia Partyka uczennica kl. V a - ilustracja do książki „ Harry Potter i komnata tajemnic”
Dominik Sierant uczeń kl. IV b - ilustracja do książki „Opowieści z Narnii”
Roksana Sławska uczennica kl. V b - ilustracja do książki „9z dziewięciu światów”
Anna Szczepańska uczennica kl. V b - ilustracja do książki „W pustyni i w puszczy”
Magdalena Szczepańska uczennica kl. VIII a - ilustracja do książki „W pustyni i w puszczy”
Martyna Węzina uczennica kl. V b - ilustracja do książki „Harry Potter i przeklęte dziecko”
Trzymamy mocno kciuki za powodzenie w konkursie!
„Cztery pory roku w Słońcu”
I Budzę się rano w dobrym Humorze,
spoglądam w górę na niebo,
a ono tam jest,
jasne promieniste i okrągłe nasze „Słońce”
II Wiosna wita nas, drzewa zielenieją,
kwiaty na nich pęcznieją, życie nabiera
równego tępa to dlatego, że ono tam jest
jasne promieniste i okrągłe nasze „Słońce”
III Lato daje urodzajne pola pokryte żyznymi
plonami, ptaszki wesoło w górze śpiewają,
a to wszystko dlatego, że ono tam jest
jasne promieniste i okrągłe nasze „Słońce”
IV Jesień maluje drzewa na żółto
Plony z pól już dawno zebrane, a to dlatego,
że ono tam jest jasne promieniste i okrągłe
nasze „Słońce”
V Zima ma piękne białe uroki, gwiazdki śniegu
Lecą z nieba, błyszcząc w promieniach,
A to dlatego, że ono tam jest jasne
promieniste i okrągłe nasze „Słońce”
Alan Woźniak klasa IV b
„Niesamowity Jurajski Park”
Książka z niesamowitym klimatem,
o gadach dawno wymarłych.
Chodziły sobie po Ziemi,
te nasz dinozaury.
Na wyspie Isla Nublar dom swój miały,
z brakującego ogniwa DNA żaby powstały.
John Hammond pieczę nad nimi miał
i się nimi opiekował.
Przy porodzie każdego z nich był
I zaufanie chciał wzbudzić w nich.
Ściągnął naukowców i swoje wnuki,
by zobaczyły potęgę jego sztuki.
Jednak życie sposób znalazło,
spod kontroli się wydostało
i ludzkiemu życiu zagrażało.
Pokazały swą siłę i potęgę
i swoje miejsce w ekosystemie.
Na szczęście ludzie się uratowali
i wszyscy z wyspy pouciekali.
John Hammond zrozumiał,
że panować nad nimi nie umiał.
Dinozaury same na wyspie zostały
i swą potęgę światu pokazały.
Michał Górczyński
Piosenka „Fajny Harry” na podstawie książki „ Harry Potter i kamień filozoficzny”
1. Smutny początek życia miał,
nasz Harry Potter uczeń i mag.
Stracił rodziców i został sam.
Cudem przeżył czarodziej nasz.
Harry w Hogwarcie odnalazł się
I z magią związał życie swe.
Ron i Hermiona z Harym,
potrafią czynić czary.
Poskromić wstrętnego Trola
zrobić w balona Mugola.
Miał też swoją sowę Hedrigę,
którą kochał nad życie.
Ref. Harry Potter to super gość
fajny przyjaciel i nie byle ktoś.
Przygody miał rozmaite,
Z magią związał swe życie.
2. W szkole w Hogwarcie przyjaciół miał,
Do Grifindora trafił sam.
Magicznych przygód mnóstwo miał,
W meczu quididża często grał.
Od tej chwili miał przyjaciół moc,
byli już przy nim w dzień i w noc.
Szybko latał na miotle,
poznał zaklęcia proste.
Różdżką tylko machnął i zaklęcie było,
szkoda że mnie tam nie było.
Zło czaiło się za rogiem
Zawsze wygrywał z wrogiem.
Ref. Harry Potter to super gość
fajny przyjaciel i nie byle ktoś.
Przygody miał rozmaite,
Z magią związał swe życie.
3
Wycieczka do Oświęcimia
Wiosna nadchodzi dużymi krokami, wśród uczniów różnych typów szkół właśnie rozpoczyna się sezon wycieczkowy. Stęsknieni za wspólnymi wyjazdami (zwłaszcza przez okres pandemii) chętnie korzystają z propozycji nauczycieli w kwestii organizacji wycieczek.
Uczniowie klas ósmych na lekcjach języka polskiego a także historii zgłębiają problematykę II wojny światowej oraz niemieckiej i radzieckiej okupacji na ziemiach polskich. Podejmują zagadnienia Holocaustu i eksterminacji mniejszości narodowych dokonywanej przez nazistów. Aby pogłębić analizę tych zagadnień oraz zilustrować je historycznymi świadectwami, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach (w zdecydowanej większości klasy ósmej) udali się w dniu 24 kwietnia 2023 r. na wycieczkę do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.
Obóz Auschwitz jest wstrząsającym świadectwem historii a jednocześnie obiektem z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla całego świata stał się symbolem wojny, terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Na jego terenie działa Państwowe Muzeum, do którego udaliśmy się, by obejrzeć pamiątki po czasach Zagłady i cierpień milionów ludzi.
Obóz Auschwitz został założony przez Niemców na terenie okupowanego Oświęcimia jako miejsce dla polskich więźniów politycznych. Od 1942 roku stał się największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Niemcy zabili tu co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości. Teren przyobozowy po dzień dzisiejszy zajmują budynki poniemieckich zakładów przemysłowych, warsztatów, magazynów i biur. Zachowały się także pozostałości po kilku bocznicach kolejowych i rampach, na które wjeżdżały pociągi z ludźmi deportowanymi do obozu. W tym miejscu esesmani dokonywali selekcji więźniów. W granicach muzeum znajdują się oryginalne bądź częściowo zrekonstruowane obiekty, takie jak: ruiny komór gazowych czy prymitywne baraki więźniarskie oraz ogrodzenia wokół obiektu. Na wystawie głównej zgromadzono nie tylko fotografie dokumentalne, fotokopie dokumentów, modele i rzeźby, ale również eksponaty historyczne: ubrania więźniów, prycze i inne sprzęty, w jakie były wyposażone baraki.
Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści przewodników na temat historii miejsca oraz dramatycznych zdarzeń, które się tam rozgrywały. Towarzyszyła im cisza i skupienie. Wszystkich zaskoczył fakt, że tak olbrzymia liczba zwiedzających przybywa na teren dawnego obozu. Dowiedzieliśmy się, że ostatnim czasie każdego roku muzeum odwiedzają ponad dwa miliony osób z całego świata.
Po zakończonym kilkugodzinnym zwiedzaniu pod opieką pań: Urszuli Dyki, Elżbiety Dziamy, Elżbiety Madej i Haliny Pasiek-Wójcik uczniowie wzbogaceni o potężną dawkę wiedzy historycznej oraz wypełnieni różnymi odcieniami emocji wrócili około godziny 2200 do Iwanisk. Szczerze polecamy ten typ wyjazdów edukacyjnych.
13
Sprzątamy dla Polski
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. Z tej okazji 21 kwietnia 2023r. uczniowie klas I-VIII i przedszkolaki oraz nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach dołączyli do akcji ,,Sprzątamy dla Polski", która organizowana jest przez Stowarzyszenie dla Polski. Celem akcji jest nie tylko edukacja odpadowa, ale także inicjowanie działań, dzięki którym zmniejsza się negatywny wpływ na środowisko, troska o nie w swojej najbliższej okolicy jak i kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro, budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej. Nasi uczniowie odpowiednio zaopatrzeni w rękawiczki ochronne i worki na śmieci wyruszyli ulicami Iwanisk sprzątać m. in. park, stadion, rzekę Koprzywiankę, okolice szkoły a także wiele innych miejsc. W ten sposób poszerzali swoją wiedzę o ochronie przyrody, kształtowali postawę ekologiczną oraz odpowiedzialność za stan środowiska w jakim żyjemy. Wszyscy uczniowie świetnie się spisali i usunęli śmieci zalęgające w naszym mieście. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczestników naszej szkoły nazbieraliśmy 12 worków pełnych odpadów, o czym świadczą poniższe zdjęcia. Patronat nad przedsięwzięciem objęli m. in. Prezes Rady Ministrów oraz Minister Edukacji i Nauki.
Sprzątamy dla Polski w szkole filialnej w Jatrzębskiej Woli
21kwietnia 2023r. przedszkolaki oraz uczniowie, ze Szkoły Filialnej w Jastrzębskiej Woli wzięły udział w akcji Sprzątamy dla Polski. Inicjatorem wydarzenia, które zostało objęte patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, jest Stowarzyszenie "Dla Polski". Celem akcji było zwrócenie uwagi społeczeństwa na ważny temat, jakim jest ochrona klimatu oraz wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postawy odpowiedzialności
i dbałość o nasze lokalne środowisko.
Jan Łasak z klasy VIb Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach na etapie centralnym Ogólnopolskiego Konkursu o Mikołaju Koperniku
W 2023 roku przypada 550 rocznica urodzin w Toruniu Mikołaja Kopernika. Wydarzenie to ma ogólnopolski charakter. W celu rozbudzenia zainteresowań życiem i teorią heliocentryczną Mikołaja Kopernika - najsłynniejszego i najwybitniejszego mieszkańca Torunia, Prezydent Miasta Torunia i Kujawsko - Pomorski Kurator Oświaty we współpracy z partnerami, w tym Uniwersytetem Mikołaja Kopernika zorganizowali Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku pod Patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Wojewody Kujawsko - Pomorskiego. Na etapie szkolnym konkursu uczeń rozwiązywał test wiedzy o Koperniku. Wynik testu pozwolił Jasiowi na awans do etapu wojewódzkiego, w którym zadania konkursowe II etapu (wojewódzkiego) obejmowały:
1. Sprawdzian pisemny, przeprowadzony w dniu 3 marca 2023 r. o godz. 11.00 pod nadzorem szkolnego zespołu nadzorującego, składający się z:
a) 24 zadań zamkniętych wielokrotnego wyboru, każde z jedną prawidłową odpowiedzią - po 1 pkt. za każdą odpowiedz;
b) 2 pytań otwartych punktowanych w skali od 0 - 4 pkt.
2. Zadania obserwacyjnego, opublikowanego do 30 listopada 2022 r. na stronie internetowej Współorganizatora w zakładce dotyczącej Konkursu i wykonywanego samodzielnie przez uczestnika Konkursu od 2 grudnia 2022 r. do 25 lutego 2023 r.
Jasiu uzyskał odpowiednią ilość punktów i zakwalifikował się do etapu centralnego. Zadania konkursowe III etapu (centralnego) w kategorii dla klas IV - VIII szkół podstawowych obejmować będą:
1. Sprawdzian pisemny, w skład którego wchodzą:
a) test zadań zamkniętych wielokrotnego wyboru, każde z jedną prawidłową odpowiedzią (20 pytań) - po 1 pkt. za każda prawidłową odpowiedz;
b) 2 zadania otwarte punktowane w skali od 0 - 4;
2. Zadania pod kopułą Planetarium (rozpoznawanie gwiazd, planet i gwiazdozbiorów wyświetlanych na niebie Planetarium oraz rozpoznawanie obiektów astronomicznych prezentowanych na fotografiach) - łącznie do zdobycia od 0 - 6 pkt.
3. Zadanie obserwacyjne wykonane na etapie wojewódzki, oceniane na etapie centralnym, punktowane w skali od 0 - 6 pkt.
Etap centralny konkursu odbędzie się 3 czerwca 2023 r. w Toruniu.
Trzymamy kciuki za Jasia!
Życzenia Wielkanocne
Spektakl „Szukam przyjaciela” w Publicznej Szkole Podstawowej w Iwaniskach
"Na drogach ludzkich sumień Bóg postawił wielki drogowskaz - Krzyż"
Dnia 5 kwietnia 2023r. na szkolnej scenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach uczniowie klas: Vb, Va, IVa i VIa wystawili spektakl wielkanocny na podstawie „Małego Księcia” pod tytułem „Szukam przyjaciela”. Program ten miał charakter religijny, ale także profilaktyczny. Ukazywał bowiem różne postawy ludzi współczesnego, zabieganego i pędzącego świata, w którym „ludzie wśród ludzi” mogą czuć się samotni. Zwracał uwagę na szukanie prawdziwych wartości w życiu – dobra, prawdy, miłości – i głębokiego sensu życia, które ma swoje źródło w Bogu. Wraz z Małym Księciem uczestnicy spotkania wybrali się w podróż poszukiwania przyjaciół. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że przyjaciół nie można kupić, skopiować, bo przyjaciel jest kimś wyjątkowym – jedynym w swoim rodzaju. Przesłanie spektaklu było proste: o przyjaciela trzeba się postarać, czasem poszukać, czasem poczekać...i tego życzymy wszystkim uczniom – aby znaleźli prawdziwych przyjaciół. Spektakl był ubogacony odpowiednią muzyką, pieśniami i piosenkami religijnymi, które dopełniały przesłanie występu. Miłym dla wszystkich akcentem okazał się taniec do piosenki „Siedem grzechów głównych” ukazujący walkę dobra ze złem i zwycięstwo dobra mające swe źródło w zbawczej ofierze Jezusa Chrystusa. Uczniowie zaprezentowali swój spektakl podczas rekolekcji wielkopostnych. Drugi występ odbył się dla całej braci uczniowskiej w czasie Wielkiego Tygodnia wprowadzając w atmosferę przeżywania najważniejszych wydarzeń zbawczych – refleksji, wyciszenia i skupienia. Śpiew, muzyka, recytacja wierszy i tekstów, taniec sprawiły, że każdy z wielką ciekawością był nim zainteresowany, a wspaniała dekoracja dopełniła innowacyjne przedstawienie. Nad całością przedsięwzięcia czuwały: pani Aneta Kargulewicz i pani Joanna Madej. Choreografię do tańca opracowała i przygotowała pani Elżbieta Dziama, a scenografię pani Katarzyna Szczepańska. Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły – pani Anna Michalska – Kapsiak podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie programu i złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Wyrazy uznania i wdzięczności za innowacyjność i pomysłowość oraz wielkanocne życzenia w imieniu swoim i pana Burmistrza Marka Stańka przekazała pani Zofia Kokosa - Przewodnicząc Komisji ds. Oświaty, Kultury, Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego.
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
.
Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie wiedzy społeczeństwa na temat autyzmu oraz budowanie wrażliwości społecznej na problemy zdrowia psychicznego. Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. My jako społeczeństwo musimy sobie uświadomić, że autyzm nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat - jest po prostu inne.
Dnia 3 kwietnia 2023 r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Iwaniskach włączyła się aktywnie w obchody tego dnia poprzez akcje poszerzające wiedzę uczniów na temat autyzmu. Na korytarzach szkolnych zawisły gazetki związane z tą tematyką, uczniowie wykonali plakaty, w klasach 4-8 przeprowadzone zostały zajęcia warsztatowe. Aby przybliżyć uczniom odczucia osób z autyzmem prowadzące warsztaty Katarzyna Szymańska - pedagog specjalny oraz Karolina Wojnarowska - psycholog szkolny przedstawiły krótkie animacje pokazujące funkcjonowanie w codziennym życiu osób z autyzmem. Chętni uczestnicy warsztatów mieli okazję na własnej skórze doświadczyć namiastki, tego z czym muszą mierzyć się osoby z tym zaburzeniem na co dzień. Jako wyraz naszej solidarności z osobami autystycznymi i ich rodzinami zorganizowany został Happening pod hasłem „Autyzm. Chcemy być sobą”. Z powodu złych warunków atmosferycznych, przemarsz uczniów odbył się w budynku szkoły. Uczestnicy przemarszu – nauczyciele, uczniowie klas I – III I dzieci przedszkolne niosły niebieskie balony, własnoręcznie wykonane kwiaty i motyle. W tym dniu cała szkoła była niebieska za sprawą niebieskiego stroju uczniów i licznych dekoracji w kolorze niebieskim. Mamy nadzieję, że nasze działania zwiększą wzajemną empatię i zrozumienie dla osób mierzących się z tym problem, co pozwoli im lepiej funkcjonować mając poczucie, że są akceptowani.
Wszystkie działania naszej szkoły związane z obchodami Dnia Świadomości Autyzmu honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska pan Marek Staniek.
Jesteśmy z Wami - Niebieskimi Motylami
2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu!
Z tej okazji dzisiaj uczniowie, przedszkolaki oraz wychowawczynie ze Szkoły Filialnej w Jastrzębskiej Woli zaświeciły się na niebiesko. Dzieci uczestnicząc w pogadance na temat autyzmu, oglądając film oraz przygotowując plakaty poszerzyły wiedzę oraz świadomość o autyzmie. Wiedza to klucz do zrozumienia, jak osoby z autyzmem spostrzegają świat i komunikują się z innymi. Osoby z autyzmem mogą wykazywać różnorodne cechy, zarówno w zakresie umiejętności społecznych, jak i zachowań. Propagowanie wiedzy na temat autyzmu jest niezwykle ważne. Zrozumienie, jak funkcjonują osoby ze spektrum, pozwala nam lepiej na nich reagować, akceptować ich różnorodność i wspierać ich w codziennym życiu.
Magdalena Szczepańska laureatką konkursu „O Polskę biało-czerwoną… Żołnierze Wyklęci w fotografii, filmie i na plakacie”
Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „O Polskę biało - czerwoną… Żołnierze Wyklęci w fotografii, filmie i na plakacie” zorganizowanego przez Delegatury IPN w Kielcach, pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, odbyło się 27 marca 2023 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Laureaci i wyróżnieni zostali nagrodzeni dyplomami oraz cenną elektroniką. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz osób dorosłych z woj. świętokrzyskiego. Zadaniem uczestników było – w zależności od wieku – stworzenie plakatu, bloga lub fotografii nawiązującej do losów Żołnierzy Wyklętych. Na konkurs wpłynęło ponad 200 prac konkursowych. W gronie laureatów i wyróżnionych znalazła się uczennica klasy 8a Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach Magdalena Szczepańska zajmując II miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Rozstrzygnięcie konkursu nie bez przypadku nastąpiło 27 marca. To rocznica aresztowania przez NKWD 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, sądzonych później w Moskwie. Dla wielu żołnierzy podziemnej armii polskiej wkroczenie Armii Czerwonej i zakończenie okupacji niemieckiej nie oznaczało kresu walki. Nie godząc się na życie w zniewolonym kraju, nie chcąc zaprzepaścić okupionej ogromną liczbą ofiar walki przeciwko Niemcom, trwali w oporze. Ścigani, maltretowani w ubeckich aresztach, skazywani przez upolitycznione sądy, a dodatkowo opluwani przez komunistyczną propagandę. Każdy kolejny dzień był dla nich walką o przetrwanie. W wolnej Polsce możemy złożyć im należny hołd. „… nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym społecznie Państwie Polskim. (…) Nie wolno nam ani na chwilę tracić wiary, że wojna ta skończyć się może jedynie zwycięstwem jedynie słusznej Sprawy, tryumfem dobra nad złem, wolności nad niewolnictwem” – pisał Dowódca AK gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” w rozkazie z 19 stycznia 1945 r. rozwiązującym Armię Krajową.
Konkurs pożarniczy
Dnia 23.03.2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Iwaniskach, odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Organizatorami konkursu eliminacji gminnych byli: Burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska Marek Staniek oraz Zarząd Miejsko-Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Iwaniskach. Współorganizatorzy konkursu: Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe oraz Gminne Centrum Biblioteki i Kultury w Iwaniskach. W konkursie wzięło udział 27 uczestników z trzech szkół z terenu Gminy Iwaniska: 17 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowe w Iwaniskach wtym 5-cioro uczniów w młodszej grupie wiekowej, 2 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Mydłowie oraz 8 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe.
Do etapu powiatowego zakwalifikowali się:
-w młodszej grupie wiekowej: Michał Górczyński uczeń klasy IV oraz Gabriela Janik z klasy III Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach.
-w starszej grupie wiekowej : Mateusz Czub uczeń klasy VIII a Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach oraz Julia Masternak uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe.
W komisji konkursowej zasiedli: młodszy kapitan Artur Mazurek- przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie, Adam Sajda- prezes Zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej
W Iwaniskach oraz Daniel Kijanka – sekretarz Zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej.
Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą pożarniczą czego serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Każdy z nich otrzymał cenne nagrody ufundowane przez Instytucję Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe oraz Gminne Centrum Biblioteki i Kultury w Iwaniskach.
Powitanie wiosny korowodem z Marzanną
Przedszkolaki oraz uczniowie ze Szkoły Filialnej im. Bp. Jana Chrapka w Jastrzębskiej Woli tradycyjnie, również w tym roku, witały wiosnę korowodem z Marzanną. Ogromne emocje wśród dzieci wzbudziło już samo przygotowanie i strojenie kukły Marzanny. Trzymając w rękach kwiaty, bociany, żabki i motyle wyruszyły nad rzekę barwnym korowodem. Głośnym okrzykiem: „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, wiosnę dziś witamy, a zimę żegnamy” przywoływały wiosnę. Z radosnym śpiewem, szukając pierwszych oznak wiosny powróciły do szkoły z nadzieją, że zagości ona u nas na dobre.
Góra grosza
Kolejny juz rok Publiczna Szkoła Podstawowa w Iwaniskach przyłączyła się do XXIII edycji akcji Góra Grosza, której organizatorem jest Towarzystwo Nasz Dom. Uczniowie klas I-III, IV-VIII, przedszkolaki i dzieci z Filialnej Szkoły im. bp. Jana Chrapka w Jastrzębskiej Woli zbierały monety od 01.11.2022r do 28.02.2023r. Zebrane pieniądze przekazane zostaną na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną opiekę dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski, a także dla rodzin pieczy zastępczej i adopcyjnej. Najważniejszym jednak celem akcji jest działanie edukacyjne - pokazanie najmłodszym jaką siłę stanowi drobna pomoc wielu ludzi i jak można wspólnie pomóc potrzebującym. Nasi uczniowie nie zawodzą juz od lat. Każdy zawsze przynosi tyle ile może w myśl: ,, Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie". W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie naszej szkoły wraz z dziećmi ze szkoły Filialnej w Jastrzębskiej Woli uzbierały kwotę 800 zł w nominałach pieniężnych: 1gr, 2gr, 5gr, 10gr, 20gr, 50gr, 1 zł, 2zł, 5zł. W przeliczaniu i segregowaniu monet z wielkim zaangażowaniem pomogli harcerze wraz z opiekunem p. Pauliną Kitą oraz Samorząd Uczniowski z opiekunem p. Małgorzatą Baran działający w Publicznej Szkole Podstawowej w Iwaniskach. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w akcji Góra Grosza. ,,Razem możemy więcej!”
Wyjazd na przedstawienie teatralne naszych przedszkolaków
W dniu 25 stycznia 2023r. grupy dzieci przedszkolnych były w Opatowie na spektaklu teatralnym pt. Calineczka. Drugi taki wyjazd odbył się 29 marca b.r. tym razem na przedstawienie pt. Kopciuszek. Przedstawienia były wystawione w Opatowskim Ośrodku Kultury a prezentowane przez aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Oba występy bardzo podobały się naszym przedszkolakom. Jak sami twierdzili: "były przepiękne", a teatr okazał się być lepszym od zwykłego kina