W dniu 22 maja 2026 roku w Zespole Szkół nr 2 im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie odbył się etap wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W eliminacjach uczestniczyło 39 osób- zwycięzców eliminacji powiatowych . W konkursie wzięło udział dwóch uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iwaniskach:
- w kategorii klas I-IV Dominik Górczyński
- w kategorii klas V-VIII- Michał Górczyński
Uczestnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych:
- Grupa I- szkoły podstawowe klasy I-IV
- Grupa II- szkoły podstawowe klasy V-VIII
- Grupa III- szkoły ponadpodstawowe
Turniej poprowadził st. bryg. w st. spocz. Paweł Górniak , Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Kielcach.
Uczestników oceniało Jury w składzie:
- st. bryg. Sławomir Pietrzykowski
- asp. Krzysztof Pazera
- druh. Tadeusz Soboń
Pierwszym etapie uczestnicy zmagali się z testem składającym się z 30 pytań. Z każdej grupy zostały wyłonione po 3 osoby z największą liczbą punktów, które rozpoczęły zmagania w finale ustnym. Każdy z uczestników musiał odpowiedzieć na pięć wylosowanych pytań z zakresu wiedzy pożarniczej, historii pożarnictwa, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ratownictwa medycznego i organizacji i taktyki ratowniczej. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a rywalizacja niezwykle wymagająca. Dominik i Michał nie dali szans konkurencji, wyczerpująco odpowiadali na wszystkie pytania w finale ustnym. Dzięki świetnemu przygotowaniu oraz opanowaniu pokonali rywali i zdobyli I miejsca w eliminacjach wojewódzkich w swoich kategoriach wiekowych i to oni właśnie będą reprezentować województwo świętokrzyskie na szczeblu centralnym.
Sukces braci Górczyńskich jest dowodem na to, że ciężka praca, systematyczna nauka i rozwijanie swoich pasji przynoszą wspaniałe efekty.
Ogólnopolski etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej odbędzie się w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie w dniach 29 maja - 31 maja 2026 roku.
Serdecznie gratulujemy Dominikowi i Michałowi tak wielkiego sukcesu oraz życzymy powodzenia podczas finału ogólnopolskiego.
Mocno trzymamy kciuki za kolejne zwycięstwa i życzymy dalszego rozwijania pasji związanej z pożarnictwem!