Aktualności

          • DOMINIK GÓRCZYŃSKI I MICHAŁ GÓRCZYŃSKI FINALISTAMI OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

          • W dniu 22 maja 2026 roku w Zespole Szkół nr 2 im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie odbył się etap wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież  Zapobiega Pożarom”. W eliminacjach uczestniczyło 39 osób- zwycięzców eliminacji powiatowych . W konkursie wzięło udział dwóch uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iwaniskach:

            - w kategorii klas I-IV Dominik Górczyński

            - w kategorii klas V-VIII- Michał Górczyński

            Uczestnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych:
            - Grupa I- szkoły podstawowe klasy I-IV

            - Grupa II- szkoły podstawowe klasy V-VIII

            - Grupa III- szkoły ponadpodstawowe

            Turniej poprowadził st. bryg. w st. spocz. Paweł Górniak , Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Kielcach.

            Uczestników oceniało Jury w składzie:

            - st. bryg. Sławomir Pietrzykowski

            - asp. Krzysztof Pazera

            - druh. Tadeusz Soboń

            Pierwszym etapie uczestnicy zmagali się z testem składającym się z 30 pytań. Z każdej grupy zostały wyłonione po 3 osoby z największą liczbą punktów, które rozpoczęły zmagania w finale ustnym. Każdy z uczestników musiał odpowiedzieć na pięć wylosowanych pytań z zakresu wiedzy pożarniczej, historii pożarnictwa, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ratownictwa medycznego i organizacji i taktyki ratowniczej. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a rywalizacja niezwykle wymagająca. Dominik i Michał nie dali szans konkurencji, wyczerpująco odpowiadali na wszystkie pytania w finale ustnym. Dzięki świetnemu przygotowaniu oraz opanowaniu pokonali rywali i zdobyli I miejsca w eliminacjach wojewódzkich w swoich kategoriach wiekowych i to oni właśnie będą reprezentować województwo świętokrzyskie na szczeblu centralnym.

            Sukces braci Górczyńskich jest dowodem na to, że ciężka praca, systematyczna nauka i rozwijanie swoich pasji przynoszą wspaniałe efekty.

            Ogólnopolski etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej odbędzie się w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie w dniach 29 maja - 31 maja 2026 roku.

            Serdecznie gratulujemy Dominikowi i Michałowi tak wielkiego sukcesu oraz życzymy powodzenia podczas finału ogólnopolskiego.  

            Mocno trzymamy kciuki za kolejne zwycięstwa i życzymy dalszego rozwijania pasji związanej z pożarnictwem!

          • MICHAŁ GÓRCZYŃSKI FINALISTĄ OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU „WYTWÓRNI PAMIĘCI”

          • Z dumą informujemy, że Michał Górczyński uczeń klasy 7b z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iwaniskach uzyskał tytuł wyróżnienie i tytuł finalisty ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego „Wytwórnia pamięci”, organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej Pani Barbary Nowackiej. W działaniach wspierała ucznia nauczycielka historii Pani Anna Mazur. Konkurs miał na celu zachowanie wspomnień świadków historii poprzez nagranie rozmów z seniorami. Nadesłano ponad 650 filmów z Polski, Kanady, Wielkiej Brytanii i Niemiec dokumentujących historie 400 osób pamiętających czasy II wojny światowej. Michał przygotował wideo-wywiad ze swoim pradziadkiem Czesławem Szczepańskim, który opowiedział o swoich doświadczeniach z okresu wojny. Dzięki temu powstało cenne świadectwo historii zapisane w rodzinnej rozmowie. Nagranie Michała zostało zauważone i docenione za wrażliwość, autentyczność oraz dojrzałe podejście do rozmowy z bohaterem filmu.

            Wyróżnienie i nagrody Michał otrzymał od Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Pana Jana Ołdakowskiego. To wyróżnienie jest nie tylko osobistym sukcesem Michała, lecz także pięknym przykładem, jak młode pokolenie potrafi z szacunkiem i empatią pielęgnować pamięć o przeszłości.

            Serdecznie gratulujemy Michałowi. Życzymy mu dalszego rozwijania pasji historycznych oraz sukcesów zarówno lokalnych, jak również na szczeblu ogólnopolskich.

          • ZAPRZYSIĘŻENIE NOWYCH HARCERZY Z DRUŻYNY „NIEZWYCIĘŻENI”

          • 7 maja 2026 roku 16 nowych harcerzy z Hufca Opatów Drużyny „NIEZWYCIĘŻENI” działającej przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iwaniskach złożyli uroczyste przyrzeczenie harcerskie. W tak ważnym dla nich wydarzeniu uczestniczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska Pan Marek Staniek, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego Pani Zofia Kokosa, Zastępca komendanta Hufca Opatów harcmistrz Pan Dariusz Bińczak, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Pani Anna Michalska- Kapsiak, Instruktor harcerski Magdalena Zdyb, harcerze z Drużyny „NIEZWYCIĘŻENI”, Drużyna „Iskierki” z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Opatowie oraz rodzice harcerzy. Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iwaniskach Pani Anna Michalska- Kapsiak powitała wszystkich zgromadzonych gości oraz  uroczyście wprowadziła sztandar Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iwaniskach i Sztandar Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Opatowie.

            Zastępca komendanta Hufca Opatów harcmistrz Dariusz Bińczak przeprowadził ceremonię zaprzysiężenia harcerzy z Drużyny „NIEZWYCIĘŻENI”. Harcerze z przejęciem wypowiadali słowa przyrzeczenia harcerskiego. Od tej chwili stali się pełnoprawnymi harcerzami. Harcmistrz Dariusz Bińczak powiedział, że harcerze z Drużyny „NIEZWYCIĘŻENI” to najprężniej działająca drużyna harcerska w powiecie opatowskim. Podkreślił, że włączyli się już w wiele akcji charytatywnych, jak również zbiórek pieniężnych w celu pomocy drugiemu człowiekowi. Również Dyrektor Szkoły pogratulowała harcerzom wyboru drogi harcerskiej. Podkreśliła, że jest dumna, że drużyna ciągle się rozwija i liczy już 42 harcerzy. Burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska Pan Marek Staniek również pogratulował harcerzom mianowania harcerskiego. Podkreślił, że jest dumny, że harcerze z Drużyny „NIEZWYCIĘŻENI” godnie reprezentują szkołę w  wielu uroczystościach. Życzył im wytrwałości w pracy harcerskiej oraz wielu niezapomnianych przygód na harcerskim szlaku. Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego Pani Zofia Kokosa, pogratulowała harcerzom wyboru drogi harcerskiej i życzyła, aby harcerstwo stało się piękną przygodą na całe życie. W trakcie uroczystości nasi harcerze zaśpiewali dwie piosenki harcerskie: „Jeden świat, jedno przyrzeczenie” i „Szara Lilijka”.

            Po uroczystości wszyscy zasiedli do poczęstunku przygotowanego przez rodziców harcerzy z Drużyny „NIEZWYCIĘŻENI”.

          • SUKCESY UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY NA ETAPIE POWIATOWYM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „BRD”

          • Tegoroczny etap powiatowy „Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym” odbył się w dniu 6 maja 2026 r. w Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Sadowiu .

            Uczestnicy przystąpili do turnieju w dwóch grupach rywalizacyjnych: uczniowie szkół podstawowych w wieku 10-12 lat (rocznik 2010 i młodsi) utworzyli grupę I. W jej skład wchodziły 4 osoby (2 dziewczynki i 2 dwóch chłopców). Natomiast uczniowie szkół podstawowych z rocznika 2009 i starsi – rywalizowali jako grupa II w składzie trzyosobowym. Zawodnicy mieli do wykonania 5 zadań:

            - test wiedzy ogólnej o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym,

            - test wiedzy ze skrzyżowań,

            - jazdę rowerem w miasteczku ruchu drogowego,

            - jazdę sprawnościową po torze przeszkód oraz

            - zadanie z pierwszej pomocy przedmedycznej.

                        Miasto i gminę Iwaniska reprezentowali w tym konkursie uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iwaniskach.

            Uczniowie z grupy I w składzie: Zuzanna Grudzień, Martyna Łasak, Michał Chrapek i Mikołaj Koziarski zajęli II miejsce.

            W skład grupy II wchodzili: Filip Grudzień, Michał Górczyński i Filip Madej.

            Uczniowie z grupy drugiej zajęli III miejsce.

                        Serdecznie gratulujemy!

          • „Nie ma narodu bez wolności, a wolności bez praw” Święto Konstytucji 3 Maja

          • W tym roku, podobnie jak w roku poprzednim w naszej szkole obchodziliśmy kolejną 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W dniu 30.04.2026 r. akademię z tej okazji zorganizowały klasy: 5a i 5b przy współpracy uczennic klasy 6b, harcerzy z drużyny ,,Niezwyciężeni” oraz Zespołu tanecznego „Dworzanie” prezentując montaż słowno – muzyczny oraz taniec – polonez z filmu "Pan Tadeusz".

            Mottem przedstawienia było hasło „Nie ma narodu bez wolności, a wolności bez praw”. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której przypomniano najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja. Wiedzę historyczną o tym ważnym wydarzeniu patriotycznym wzbogaciła rozmowa mamy z synem o ważności przysięgi oraz liczne wiersze i piosenki o ojczyźnie i konstytucji: „Wiwat majowa jutrzenko”, „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, „Orle biały”, czy „Nadzieja”. Dworzanie podkreślili rangę uroczystości wspaniale tańcząc poloneza.

            Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim odpowiedzialnym za zorganizowanie akademii nauczycielom i uczniom biorącym udział. Zachęcała także do udziału w obchodach gminnych, które odbędą się w niedzielę 3 maja 2026 roku.

            Akademia była doskonałą lekcją historii oraz kształtowania postaw obywatelskich.

          • DOMINIK GÓRCZYŃSKI I MICHAŁ GÓRCZYŃSKI AWANSOWALI DO ETAPU WOJEWÓDZKIEGO OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

          • W dniu 29 kwietnia 2026 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej- „Młodzież Zapobiega Pożarom”. To konkurs dla dzieci i młodzieży, który sprawdza i rozwija wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa, pierwszej pomocy, ekologii oraz historii i działalności straży pożarnych. Uczestnicy musieli zmierzyć się z 25 pytaniami testu, które dotyczyły zasad zapobiegania pożarom, zachowania w sytuacjach zagrożenia, obsługi podstawowego sprzętu gaśniczego i udzielania pomocy. W części finałowej musieli odpowiedzieć na pytania otwarte, które w czasie tegorocznych zmagań przyjęły formę odpowiedzi pisemnych. Turniej jest organizowany etapowo i skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

            W konkursie uczestniczyło 22 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych w tym dwóch uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iwaniskach:

            I grupa wiekowa –klasy I–IV: Dominik Górczyński z klasy IIIa

            II grupa wiekowa - klasy V–VIII: Michał Górczyński z klasy VIIb
            W tym roku poziom konkursu był bardzo wysoki. Komisja konkursowa stanęła przed trudnym zadaniem, ponieważ wielu uczestników osiągnęło bardzo dobre rezultaty.

            Ostatecznie, wyłoniono zwycięzców w dwóch grupach wiekowych i zostali nimi uczniowie naszej szkoły Dominik Górczyński i Michał Górczyński.

            Wręczenia nagród i wyróżnień dokonali obecni na miejscu turnieju:
            - Komendant Powiatowy PSP w Opatowie – mł. bryg. Sylwester Kochanowicz,
            - Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Opatowie – bryg. Barbara Majdak,
            - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Opatowie dh Marcin Majcher,
            - Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Opatowie – dh Łukasz Adamski

            Eliminacje Wojewódzkie odbędą się 22 maja 2026 r. w Jędrzejowie, na którym powiat opatowski i oczywiście naszą szkołę reprezentować będą:

            I grupa wiekowa –klasy I–IV: Dominik Górczyński
            II grupa wiekowa –klasy V–VIII: Michał Górczyński

             

            Serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy z zakresu pożarnictwa, zapału a także zaangażowania młodym uczestnikom konkursu.

            Trzymamy mocno kciuki za wyniki kolejnego etapu !!!

          • Filip Bień na gali podsumowującej Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe

          • 28 kwietnia 2026 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się uroczysta gala podsumowująca Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych w roku.

            157 uczniów z naszego regionu zostało uhonorowanych tytułem laureata wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Medale i dyplomy wręczyli Świętokrzyski Kurator Oświaty Pan Piotr Łojek oraz Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Pani Małgorzata Łakomiec.

            W gronie wyróżnionych znalazł się nasz uczeń Filip Bień – laureat Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki. Jego osiągnięcie, to efekt wielu godzin nauki, rozwijania umiejętności oraz konsekwentnego dążenia do celu. Sukces ten potwierdza nie tylko zdolności ucznia, ale również ogromną determinację i pasję do przedmiotów ścisłych.

            W tej uroczystej chwili Filipowi towarzyszyli: Pani Anna Michalska – Kapsiak - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iwaniskach, Pani Elżbieta Zybała – nauczyciel matematyki, Pani Ilona Bień – mama oraz Pan Mariusz Kaptur – wicedyrektor Centrum Usług Wspólnych w Iwaniskach.

            Serdecznie gratulujemy Filipowi i życzymy mu dalszych sukcesów!